Postop Nasıl Kullanılır?

postop-2

Saç ekimi uzmanları ve doktorunuz tarafından farklı bir şekilde önerilmediyse Post Op Saç Ekimi Sonrası Temizlik Setini aşağıda belirtildiği şekilde kullanabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama Ne Zaman Yapılır?
Ekim yaptıran kişiler kafalarında oluşan kanama, kabuklaşma ve pıhtılaşmadan kurtulmak için ilk yıkamayı 24 ile 72 saat arasında yapmalıdır. Postop ile yapılacak saç ekimi sonrası yıkama ilk etapta Jel ile başlanmalıdır. Sonrasında bir süre bekleme – yıkama – köpük – bekleme – yıkama – kurulama şeklinde olmalıdır.

Postop Jel Uygulaması
Yıkamayı planladığınız bölgeyi ıslatacak şekilde 2-3 mm’lik tabaka oluşturacak kadar jel sürünüz. Pıhtıların yumuşaması ve bölgede var olan mikropların ölmesi için 10 dakika kadar (pıhtı çok fazlaysa bu süre uzatılabilir) bekleyiniz. Jel kurumasını beklemeden bu sürenin sonunda orta basınçlı duş ile jeli uzaklaştırınız. Jeli uzaklaştırmak için elinizle okşar şekilde silebilirsiniz ancak jel dokunmadan sadece su ile yıkanabilecek içerikle formüle edildiği için elinizle temizlemek zorunda değilsiniz. Jelin hiç yıkanmaması halinde kendiliğinden yok olacaktır. Jel pıhtı ve kabukların yumuşatılmasında en etkili olacak şekilde hazırlanmıştır.

Postop Köpük Uygulaması
Yıkama ürününüz hazır köpük alabileceğiniz şekilde formüle edilmiştir. Pompaya bastıkça hazır köpük çıkar, normal şampuanlar gibi ayrıca köpürtmek gerekmez ve kökler yerinden oynamaz. Temizlemeyi düşündüğünüz alanı köpükle kaplayın 3-4 dakika sonra orta basınçlı duş altında elinizle hafif okşama şeklinde yıkayarak uzaklaştırın. Post Op jel ve köpüğü doktorunuz farklı şekilde önermedi ise günde bir veya iki defa uygulayabilirsiniz.

Post Op Saç Ekimi Sonrası Temizlik Setinin diğer temizlik ürünlerinden farkları

*Yaygın olarak kullanılan cilt nemlendirici kremlerin mikrop öldürücü etkisi yoktur.

Jel içeriğindeki klorheksidin adlı maddenin uygulandığı alandaki mikropları % 99.9 oranında öldürdüğünü kanıtlayan çok sayıda bilimsel çalışma vardır.

*Ekim sonrası yaygın olarak kullanılan cilt nemlendiricileri uygulandığı alandan zor temizlenir, temizlemek için uğraşılırsa köklere zarar verilebilir temizlenmezse ekim noktalarını kapatarak hava almasını engeller.

Jeli temizlemek gerekmez sadece su tutarak uzaklaştırılabilir, jel hiç yıkanmasa bile 10-20 dakikada kendiliğinden buharlaşıp yok olur ve zararlı tabaka oluşturmaz.

*Nemlendiricilerin içinde yağ olduğu için tam temizlemek daha zordur.

Jel sadece duş yardımıyla çok rahatlıkla temizlenebilecek şekilde hazırlanmıştır.

*Nemlendirici kremler pıhtıların üzerinde oluşturduğu tabakayla arada mikropların çoğalacağı bir ortama (vasat) sebep olabilir.

Post Op jel içeriğindeki klorhexidin sayesinde bölgedeki mikropları % 99.9 oranında yok ettiği gibi tabaka oluşmasına da sebep olmaz.

*Yoğun olmaları sebebiyle ameliyat alanına nemlendirici kremin uygulaması zordur ve köklerin yerinden oynamasına sebep olabilir.

Post Op jel çok rahat uygulanabilecek şekilde hazırlanmıştır.

*Cilt nemlendiricilerin cildi besleyici etkileri vardır.

Jel cilt dışında saç kökünü besleyici etkileri vardır.

Post Op Köpük

Saçlar çok kısa olduğu için şampuanların ameliyat alanında köpürtülmesi zordur ve normal şampuan köpürtülür iken ekilen kökler yerinden oynayabilir ve zarar görebilir.

Post Op Köpük hazır köpük halindedir ve istenildiği kadar elde edilebilir, ameliyat alanına dokunmadan köpük olarak uygulanır. Bu sayede kökler zarar görmez.

Normal saçlar için üretilen şampuanların içindeki kimyasal maddeler yeni ekilmiş saçların dibindeki küçük yara sebebiyle zarar verebilir

Post Op Köpük mümkün olan en hafif formülle üretilmiştir, alerjik bünyelerde ve bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir.

Postop Kullanımı

Şampuanlar sadece temizlik etkilerine sahiptir.

Post Op Köpük temizlik yanı sıra saçı besleyici , cildi rahatlatıcı ve ödem (şişlik) giderici etkilere de sahiptir.

sac-ekiminde-yikama-islemi

Satın Al

Saç ekimi yaptıran kişinin satın almakla uğraşmasını istemeyen saç ekim klinikleri ve ilk yıkamaları klinikte yaparak yıkamanın nasıl yapılcağını hastalarına tarif eden saç ekim merkezleri de ekim yaptıkları hastalarına kendi bünyelerinde kurdukları saç ürünleri satış standlarda satmaktadırlar.

Küçük şehirlerde yaşayan ekim yaptırmış kişilere üretici firma Hair Pharma resmi satış sitesi tarafından Yurtiçi Kargo aracılığıyla kapıya teslim edilecek şekilde satışı yapılmaktadır.

Bunların dışında kendilerine internet satış sitesi de kurmuş resmi eczacılar da Hair Pharma’dan temin ettikleri Post Op saç ekimi sonrası temizlik setini internetten satmaktadırlar.

Hair Pharma tarafından üretilen Postop saç ekimi sonrası temizlik seti hangi kaynaktan alınırsa alınsın hepsi güvenle kullanılabilir.

Postop Nedir?

postop-2

Cerrahi branşlarda çok yaygın kullanılan bir kısaltma olarak kullanılan bu kelime aynı zamanda bir ürünün de markasıdır. Ürün saç, sakal, kaş, bıyık ve favori ekimleri gibi işlemlerden sonra kullanıldığı için bu isim verilmiştir. Postop Saç Ekim Seti ameliyat sonrası kelimelerinin Latince karşılıklarının kısaltılmasından türetilmiştir.

Postop Nedir ?

Kelime anlamı olarak op operasyon (ameliyat) kelimesinin kısaltması, post arkasından kelimesinin Latincesidir. Kısaca “ameliyat sonrası” anlamına gelir. Kelime olarak bir postop ameliyat sonrası ağrı, kanama, komplikasyonlar gibi sorunların tanımlaması için kullanılır. Postoperatif olarak da kullanılmaktadır.

Postop Saç Ekimi Sonrası Temizlik Seti Nedir?
Saç ekimi yaptıran insanların en çok merak ettiği konulardan birisi ekim sonrası yıkama olup, dikkat edilmediğinde ekilen saçların zarar görmesine neden olunabilir. Bu soruna çözüm olarak geliştirilen PostOp saç ekimi sonrası yıkama seti ile saç ekimi işleminden sonra yıkamada kullanılacak ürünlerdir. İki farklı üründen oluşur ve güvenle kullanabilirsiniz.

Postop

Postop saç ekimi sonrası temizlik seti iki farklı üründen oluşmaktadır;

1-Jel (Saç ekimi sonrası pıhtı ve yara kabuklarının yumuşatılması için gereklidir.)

2-Köpük (Jelle yumuşamış pıhtı ve kabukların saçlı deriden kolayca uzaklaştırılması içindir.)

Postop’un Saç ve Saçlı Deriye Yararları Nelerdir?
sac-ekimi-kabuk-temizlemeSaç sağlık alanında 10 yılı geride bırakan Hair Pharma tarafından geliştirilen Postop sadece temizlik amaçlı olmayıp aynı zamanda saç ve saçlı deri içinde gerekli bir çok etkili bileşeni içermektedir.

 • Ekilen Köklere zarar vermeden temizlemenizi sağlar.
 • Hızlı ve etkilidir.
 • Kaliteli bir şampuan gibi saçları besler.
 • Ekim sonrası oluşan yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 • Kabuklanma oluşan saçlı deriyi rahatlatır.
 • Saç derisinde oluşan ödemleri azaltır.
 • Uygulaması kolay ve pratiktir.
 • Pıhtıları kısa sürede yumuşatır.
 • Ekim sonrası kafa kaşıntısını önler (Kaşımak risklidir).
 • Müdahale gerektirmeden durulama ile saçınızdan ayrılır.

Hair Pharma uzmanları tarafından geliştirilen Postop jel ve köpük içeriğindeki maddeler ve bu maddelerin etkilerini kanıtlayan bilimsel çalışmalar sitemizde ayrı sayfalarda yer verilmiştir.

Post-Op tanımlamasının cerrahi kliniklerinde kullanıldığı durumları tanımlayan kelime grupları
Post op yara enfeksiyonu, ameliyat yerinde iltihaplanma
Postop yara açılması
Post op fıtık
Post op damar tıkanması (emboli)
Posoperatif ağrı

 

Saç Ekimi Sonrası İltihaplanma

Saç ekim yaptıranın da yapanın da en büyük tereddütü saç ekimi yapılan alanda köklerin mikrop kapması ve buna bağlı olarak ölmesidir. Haklı bir korkudur. Çünkü hem bütün emekler boşa gider hemde zaten saç sorunu olan kişide köklerin ölmesi tekrar ekimi de sorun haline getirir.

Kafa derisi iyi kanlandığı için iltihap oluşma riski düşüktür. Ama yinede bazı şeylere dikkat etmek gerekir.

Saç Ekiminde İltihaplanma Olursa Kökler Ölür mü ?

Evet iltikap köklere kadar ilerlerse ölür, bu iltihaplanma geniş alana dağılmış şekilde olursa tüm alandaki kökler ölebilir, sivilce gibi tek bir follikülde ise bu durumda o follikül ölür, sivilce çok sayıda ise arada güve yeniği görünümü olur.
Ekim yapılırken gerek alım alanında gerekse ekim alanında binlerce noktadan cilt yaralanır yani binlerce noktada mikrop girebilecek delik oluşur.
Kafa derisinin çok iyi kanlanması sebebiyle buralardan mikrop girip iltihap yapma ve bu iltihabın yayılma ihtimali çok sık bir durum değildir. Ama olduğunda da felaketle sonuçlanabilir. Bu sebeple ekim işlemi süresince steriliteye maximum dikkat gösterilmeli ve ekim sonrası temizlik yaparken mikrop kapmasına sebep olmalıdır.

sac-ekimi-sonrasi-yanlis-bakim

Üst kısımda saç ekimi yaptırmış ve kafasına nemlendirici sürülmesi tavsiye edilmiş bir birey görmektesiniz. Nemlendirici yaraya hiç bir fayda etmediği gibi yaranın daha kolay mikrop kapmasına sebep olarak, iltihaplanma meydana gelmektedir.
Saç Ekimi Sonrası Mikro Kapması Nasıl Önlenir ?
Önlem için genellikle operasyon sonrası antibiyotik başlanır, antibiotik kısmen korusa da mutlak koruma fonksiyonu yoktur. Daha etkili önlem için işlem sonrası yıkamada mümkün olduğunca mikrop öldürücü etkisi olan zararsız nemlendirici içeren solusyon ve mümkün olduğunca mikrop öldürücü etkisi olan yumuşak özellikte bir şampuan tercih edilmelidir.
Yaygın olarak kadınların ellerinde nemlendirici olarak kullandıkları losyonlar sürülür 10-15 dakika sonra şampuanla yıkanır ya da yıkama önerilir. Nemlendirme amacıyla cilt nemlendiricisi değil bu amaçla üretilen ve daha iyi nemlendiren ve mikrop öldürücü etkisi olan jeller tercih edilmelidir. Çünkü nemlendiriciler mikropları öldürmediği gibi kanla karışarak mikropların üremesi için ortam hazırlayabilir.

Postop Set
   Postop Set iltihaplanma sorununa ciddi çözüm getirmiştir. Tıptaki yenilikleri yakından takip eden tüm merkezlerin önermesi de bunu göstermektedir. Postop saç ekiminden sonraki yıkamalara özel geliştirilmiş Türkiye’deki tek tıbbi üründür. İçeriğinde jel ve hazır köpük bulunmaktadır. Postopla ilgili ayrıntılı bilgileri ilgili sayfalardan okuyabilirsiniz.
İltihap kapmayı önlemesi yanı sıra
Ödemin  (şişlik) daha az olması
Kaşıntıyı azaltması
Serinlik hissi vermesi
Saçı beslemesi
Çok kolay uygulanabilmesi
Kolaylıkla geri temizlenebilmesi
Köklere zarar vermemesi gibi bir çok avantajı da vardır.

Saç ekimi sonrası kullanılacak üründe şu özellikler olmalıdır;

Ekimden sonra oluşan yara kabuklarını ve pıhtıyı yumuşatan ürün;
Ekim alanındaki mikropları öldürmelidir.
Tahriş edici madde içermemelidir.
Kolay sürülebilmelidir.
Kaşıntıya sebep olmamalıdır.
Uygulandığı alandan su döküldüğünde kolayca temizlenmelidir.
Köklere zarar veren madde içermemelidir.
Kafada oluşan şişliğin daha az olmasını sağlamalıdır.
Ekim sonrası ilk yıkamalarda kullanılacak şampuan;
Kolay köpürmeli ya da direk köpük olmalıdır.
Ağır kimyasal içerikli değil bebe şampuanı gibi hafif olmalıdır.
Yeterince nemlendirici özellikte olmalıdır.
Saç besleyici etki göstermelidir.
Mikrop öldürücü etki göstermelidir.
Zararlı kimyasal içermemelidir.
Ekonomik olmalıdır (bazı merkezler ekimi biraz ucuz yapıp 1000-2000 TL’lik ürünler satmaktadır, almak istemeyen kişilere de “ekilen saçlarınız çıkmazsa bu ürünü kullanmadığınız için sorumluluk almayız” diyerek hastayı korkutarak satmaya çalışmaktadırlar).

Ekimden Sonra Hangi Şampuan Kullanılır
Şampuan olarak düşünüldüğünde ekimle ilgili olarak aslında birbirinden çok farkı yoktur. Bu konuda iki önemli sorun vardır. Biri enfeksiyondur ve yukarıda ayrıntılı ele alınmıştır. Diğeri ise şampuanın köpürtülmesi sorunudur, şampuan köpürtülürken kökler yerinden oynayabilir ve ölmesine neden olabilir. Bu sebeple hazır köpük kullanılması akıllıca olur.

Donör Alan Temizliği
Köklerin alındığı yere donör yani alım alanı denir. Ne yazık ki ekimden sonra gözardı kalır ve bakımıyla ilgili bilgi pek verilmez. Aslında here greftin alındığı noktada bir delik vardır, bu da enfeksiyon sebebidir. Ekilen alana olduğu kadar olmasa da donör bölge temizliğinde de dikkatli olunmalı, ekim alanında kullanılan ürünler burada da kullanılmalıdır.

Postop İçeriği

postop-1

Hair Pharma tarafından saç ekimi yaptıran kişilerin ihtiyacına uygun olarak geliştirilen Postop saç sağlığı ve temizliği alanında bir çok bilimsel maddeyi ihtiva etmektedir. Postop Jel ve köpük olmak üzere 2 üründen oluşmakta olup, içeriğindeki maddelerin etkileriyle ilgili ayrıntılı bilgileri ve bu maddelerle ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar ve bilimsel yayınlar sitemizde ayrıca yer almaktadır. Bu sayfada sadece maddelerin isimleri liste halinde verilmiş olup, genel etkileri için jel ve köpük içerik sayfalarına bakabilirsiniz.

Şampuan İçeriği Nedir?

 • Deonized water
 • Clorhexidin
 • Panthenol
 • Polyquaternium-7
 • Sodium Lauryl Ether Sulfate
 • Peg-120 Methyl Glucose Trioleate
 • Propylene Glycol
 • Disodium Laureth Sulfosuccinate
 • Sodium Cocoamphoacetate
 • Cocoamidopropyl Betaine
 • Glycerin
 • Chamomile Recutita (Matricaria) Flower Extract
 • Benzyl Alcohol
 • Methylchloroisothiazolinone
 • Methyisothiazolinone
 • Biotin
 • Aloe vera
 • JEL İÇERİĞİ
 • Aqua
 • Chlorohexidine Digluconate
 • Saccharide Isomerate
 • Panthenol
 • Glycerin
 • Acrylates/C10-30
 • Alkyl Acrylate crosspolymer
 • Allantoin
 • Disodium Edta
 • Dl-alpha-Tocopheryl-acetate,
 • Benzyl Alcohol
 • Methylchloroisothiazolinone
 • Methyisothiazolinone
 • Aloe vera
 • Biotin

Yukarda yer alan bilimsel maddelerin detayları, kullanım alanları ve sağladığı yararları aynı zamanda http://www.hairpharma.com.tr sitesindende inceleyebilir ya da bizlere sorabilirsiniz.

sac-ekimi-sonrasinda-temizleme-islemi

Postop Jel

postop-2Saç ekimi sonrası antibiyotik tabletleri verilse de iltihaplanma riski bulunmaktadır. Oluşabilecek bir iltihap ekilen saç köklerinin ölmesine ve tüm emeğin heba olmasına neden olabilmektedir. Postop jel içeriği oluşturulurken iltihaba sebep olan mikroplara bölgesel olarak en etkili mikrop öldürücü (Chlorohexidine) eklenmiştir. Mikrop öldürücü seçiminde canlı dokuya zarar vermeyen (karın ameliyatlarında organların yıkanabileceği kadar güvenli) madde klorheksidin tercih edilmiştir.

İçerik oluşturulurken mikrop öldürücü etkisi yanı sıra şu etkiler de hedeflenmiştir

  • Kolayca uygulanabilmeli
  • Köklere zarar vermemeli
  • Kökleri besleyici etki göstermeli
  • Ödem azaltıcı etkisi olmalı
  • Pıhtıları kısa sürede yumuşatabilmeli
  • Yara kabuklarını köklere zarar vermeden uzaklaştıracak kadar yumuşatabilmeli
   Cildi rahatlatmalı
  • Olabilecek kaşıntıyı azaltmalı
  • Müdahale gerektirmeden kolaylıkla ciltten yıkanabilmeli

Saç Ekimi İltihap

Postop Jel içeriğindeki aktif maddeler;

 • Deonized water
 • Chlorohexidine Digluconate
 • Saccharide Isomerate
 • Panthenol
 • Glycerin
 • Acrylates/C10-30
 • Alkyl Acrylate crosspolymer
 • Allantoin
 • Disodium
 • Edta
 • Dl alpha
 • Tocopheryl-acetate
 • Benzyl Alcohol
 • Methylchloroisothiazolinone
 • Methyisothiazolinone
 • Aloavera
 • Biotin

Postop Jel saç ekimi sonrası kullanıldığı gibi sakal, bıyık, favori ve kaş ekimi gibi diğer uygulamalar sonrası temizlik için de güvenle kullanılabilir. Daha güvenli sağlıklı bir ekim aşaması için mutlaka Postop tercih etmelisiniz.

sac-ekimi-sonrasi-yikama

Postop Köpük

22İki farklı ürün olarak satılan Postop Jel ve Köpük sayesinde ekim sonrası iltihaplanmayı önlerken, daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Kullanım kolaylığı sunan Postop Köpük şampuan köpürtülürken ekilmiş saça zarar verilmemesi için şişeden hazır köpük olarak alınabilecek yapıda hazırlanmıştır. Bu sayede saç ekimi yaptıran kişi ya da ilk yıkamayı yapan ekip “kökler yerinden oynar mı acaba” gibi bir tereddüt yaşamadan rahatlıkla kullanabilmektedir.

postop-1

Postop Köpük içeriği; uygulandığı alanda kısa sürede ve parmaklarla fazla müdahale gerektirmeden temizleyecek şekilde ve bebeklerde bile kullanılabilecek güvenilirlikte hazırlanmıştır. Bebe şampuanı gibidir gözleri yakmaz.

Postop Köpük’ün Sağladığı Avantajlar

Köpük Temizleyici

 • Köklere zarar veren madde içermez.
 • Uygulandığı alandaki mikropları % 99.9 oranında öldürerek iltihaplanma riskini azaltır.
 • Hızlı etkilidir.
 • Kaliteli bir şampuan gibi saçı besleyicidir.
 • Yara iyileşmesini hızlandırıcı etkisi vardır.
 • Cildi rahatlatır.
 • Ödemi azaltır, işlemden sonra abartılı ödem olmasını engeller.
 • Köpürtürken köklerin yerinden oynama riskini ortadan kaldırır.
 • Gözü yakmaz, tahriş etmez.
 • Ekim alanında yanmaya neden olmaz.

Postop Köpük Nasıl Kullanılır?
Ürün set halinde sunulmaktadır. Önce jel uygulanır, jelin kullanım şekli ilgili sayfada paylaşılmıştır. Jel duşla uygulama alanından uzaklaştırıldıktan sonra köpüğe geçilir. Köpüğün şişesini çalkalayın, avucunuzun içine yeterli miktarda sıkın. Elde ettiğiniz köpüğü ekim yapılan alana (saç, sakal, kaş, bıyık veya favori ekimi alanına) dışarıdan bakıldığında ekilenlerin görünmesini engelleyecek kalınlıkta sürün. Çok kalın olmasının sakıncası yoktur. Ancak tam tabaka oluştuğundan emin olmalısınız. Sürdükten sonra 5 dakika kadar bekleyin, hafif okşama şeklinde elinizin içi ile köpüğün temizlemesine yardım edin. Bir kaç dakika bu işlemi yaptıktan sonra ılık duş tutarak köpüğü ekim yapılan alandan uzaklaştırın. Hazır köpükle temizlik ayrıca köpürtmeyi gerektirmediği için zarar verme ihtimali yoktur.

Post Op Köpüğün içeriğindeki aktifler;

 • Clorhexidin
 • Biotin
 • Aloavera
 • Panthenol
 • Glycerin
 • Polyquaternium-7
 • Sodium Lauryl Ether Sulfate,
 • Peg-120 Methyl Glucose Trioleate
 • Propylene Glycol
 • Disodium Laureth Sulfosuccinate
 • Sodium Cocoamphoacetate,
 • Cocoamidopropyl Betaine
 • Chamomile Recutita (Matricaria) Flower Extract
 • Benzyl Alcohol
 • Methylchloroisothiazolinone
 • Methyisothiazolinone
 • Deonized water,

Postop Köpük saç ekimi sonrası kullanıldığı gibi sonraki dönemlerde ve ekim yapılmamış kişilerde de kullanılabilir. Saç ekimi dışında sakal ekimi sonrası temizlik için de güvenle kullanılabilir.

sac-ekimi-kabuk-temizligi

Sırdan cilt nemlendirici ve şampuanla temizlenmeye çalışılmış bir ekim hastası, yıkama sonrası görünüm.

Post Op Köpüğün İçeriğindeki Aktiflerin Etkileri;

 • Clorhexidin; uygulandığı alandaki mikropları % 99.9 oranında yok eder.
 • Biotin; deri ve saç kalite artışı sağlar.
 • Aloavera; Ekimden sonra görülen ödemi (şişlik) azaltır.
 • Panthenol; Yara iyileşmesini hızlandırır.
 • Glycerin; Deri ve pıhtıyı yumuşatır.
 • Peg-120 Methyl Glucose Trioleate; Oluşmuş kabukların kolay uzaklaştırılmasını sağlar.
 • Propylene Glycol; ;İçeriğin dengeli dağılmasını sağlar.
 • Chamomile Recutita (Matricaria) Flower Extract; Deri ve kök besleyici etkisi vardır.
 • Benzyl Alcohol; Düşük dozdadır,içeriğin etkinliğini artırır.
 • Methylchloroisothiazolinone,  methyisothiazolinone; Ödemin hızlı düzelmesini sağlar.
 • Deonized water; Saf sudur, dolgu maddesidir.

Klorheksidin

Tıpta çok yaygın olarak kullanılan klorheksidin bilinen en etkili mikrop öldürücülerindendir. Uygulandığı alanda mikropların % 99.9 unu öldürdüğü ve bunu yaparken canlı dokuya hiçbir zarar vermediği konusunda çok sayıda bilimsel çalışmalar vardır (bknz bilimsel çalışmalar). Sadece bakteriler değil mantar ve virüsleri de öldürücü etkiye sahiptir. Diğer mikrop öldürücülerden en önemli farkı doku ve ameliyat bölgesine zarar vermemesidir. Yani kullanıldığı bölgede toksik etkiye sebep olmaz, karın içi organ ve bağırsakların yıkanabileceği kadar güvenli olduğu yönünde bilimsel çalışmalar yapılmıştır.

Tıpta bir çok alanda kullanılmaktadır;

-Saç ekimi sonrası pansuman ve yıkama (jel)

-Diş implantı uygulaması sonrası ağız dezenfeksiyonu (gargara)

-Ameliyat sonrası pansuman (jel veya solusyon)

-Sakal ekimi sonrası yıkama ve pansuman (jel)

-Cilt dezenfeksiyonu (solusyon)

-Ameliyat yeri dezenfeksiyonu (sıvı sabun-solusyon)

-Cerrahi aletlerin sterilizasyonu (konsantre solusyon)

-Karın içindeki iltihabi durumlarda karın içinin yıkanması (serumla sulandırılmış)

-Cerrahların ameliyat öncesi el yıkaması (sıvı sabun)

-Endoskopi cihazlarının sterilizasyonu (konsantre solusyon)

Bilimsel çalışmalarda klorheksidin ( chlorhexidin ) uygulandığı alanda

Bakterisit (mikropların ölmesi)

Virüsit (virüslerin ölmesi)

Sporosit (yumurtaların ölmesi)

Anti mikotik (mantarların ölmesi)

etkileri olduğu ve uygulandığı alanda ideal düzeyde dezenfeksiyon sağladığı kanıtlanmıştır. Bu etkileri hakkında ayrıntılı bilgi için bilimsel çalışmalar kategorisindeki konular incelenebilir.

 

Hairpharma

Hair Pharma 2004 yılından beri saç sorunları üzerine faaliyet göstermektedir. Saç hastalıkları ve diğer saç sorunları konusunda uzmanlaşmış olan Hair Pharma etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış ve güvenilir hammaddelerle saç ilaçları üretmektedir. Saç ve saç sorunlarına özel çalışan tek üretici firmadır. Spesifik üretim yapması sayesinde konusunda ciddi bilgi birikimi ve tecrübe edinmiştir. Çalışmalarında gerek yurt içinde uzman doktorlar ve kimyagerler tarafından yapılmış gerekse yurt dışında bu alanda yapılan çalışmalardan yararlanarak insanları en doğru ürünlerle buluşturmayı amaçlamaktadır.

Üretimde temel felsefesi bilimsel çalışma ve bilimsel deneylerle yeterince desteklendiği maddeleri kullanarak kendi uzmanlık alanında ürünler geliştirmektir.

Saç ekimi sonrası yıkama işleminde sıradan cilt nemlendiricisi ve sıradan şampuanların kullanıldığını ve saç ekim merkezlerinin bu konuda ciddi sıkıntıları olduğu açıktır. Bu konudaki eksiği kapatmak için ekim merkezlerinin önerileri ve bilgileri doğrultusunda jel ve köpükten oluşan Postop saç ekimi sonrası temizlik setini geliştirmiştir.

Ürün gamına 2015 yılında Postop saç ekimi sonrası temizlik setini de ekleyen Hair Pharma’nın ürünleri şunlardır;

 • Xpecia tablet kadın ve erkek
 • HGF sprey
 • Menopecia tablet
 • Hairforte sprey kadın ve erkek
 • Biotin tablet 1-2-5 ve 10 mg
 • Sawpoo dökülme karşıtı şampuan
 • Seboderm yağlı egzama şampuanı
 • Sadbe saçkıran için solusyon
 • Pruzon pomad
 • Klinik çalışmaları devam eden ürünler
 • Saç biti ilacı
 • Bit şampuanı
 • Saç maskesi
 • Kaş dökülmesi ilacı

Saç Ürünleri Üreticisi

Aloe Vera

Aloe vera değişik şekillerde uygulanabilmektedir, aşağıda yazan etkileri bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış etkilerdir. Bilgiler dermatoz dergisinden alınmıştır.

*İyileştirme özelliği: Glukomannan, mannozdan zengin polisakkarit olarak ve gibberelin büyüme hormonu olarak fibroblastlarda büyüme faktörü reseptörlerine bağlanıp aktivite ve proliferasyonu arttırmaktadır. Hem topikal hem de oral aloe vera kollajen sentezini belirgin bir şekilde arttırmaktadır. Aloe  jel kollajen miktarı dışında, kollojen kompozisyonunu da değiştirip daha fazla tip 3 kollajen yapımına ve kollajen çapraz bağlanma derecesinde artışa yol açar. Bundan dolayı yara kontraksiyonunu hızlandırıp, sikatris dokusunda güçlendirme sağlar. Oral veya topikal uygulamada yara iyileşmesinde granülasyon dokusunda hiyaluronik asit ve dermatan sülfat sentezinde artışa neden olmaktadır.

*Anti-inflamatuvar (şişlik önleyici) etkisi: Aloe vera siklooksijenaz yolağını inhibe edip, araşidonik asitten prostaglandin-E2 sentezini azaltır. Jel ekstresinden C-glukozilkromon olarak adlandırılan yeni bir anti-inflamatuvar bileşik sentezlenmiştir.

*İmmun sistem (savunma sistemi) üzerine etkileri: Alprojen mast hücresine kalsiyum girişini inhibe edip, antijen-antikor ilişkili histamin ve lökotrien salınımını önler. Fare sarkom hücrelerinde asemannan, makrofajlardan IL-1 ve TNF-? salınımını uyarıp, kanser hücrelerinde nekroz ve regresyona yol açabilmektedir. Bazı küçük moleküller ise aktif nötrofillerden reaktif serbest oksijen radikalleri salınımını inhibe edebilir

*Antiviral (mikroplara karşı) ve antitümor aktivite: Bu aktiviteler direkt veya indirekt oluşur. İndirekt etkisi immun sistemi uyarması, direkt etkisi ise antrakinonlara bağlı oluş- maktadır. Antrakinon aloin ise zarflı herpes simpleks, varisella zoster ve influenza gibi virusleri inaktive edebilmektedir. Polisakkarit fraksiyonu ise rat hepatositlerinde benzopirene bağlanarak inhibe eder ve potansiyel kanser başlatıcı benzopiren-DNA bağlarının oluşumunu baskılar. Glutatyon-S-transferaz indüksiyonu ile forbol miyristik asetatın tümör oluşturucu etkisini inhibe edip, aloe jellerin kanser kemo-profilaksisinde potansiyel kullanım alanı bulabileceği düşünülmüştür

*Nemlendirici ve anti-aging etkisi: Mukopolisakkaritler deriye nem sağlamaya yardım eder. Aloe fibroblastları uyarıp, kollajen ve elastin üretimini arttırarak, derinin daha elastik ve daha az kırışık olmasını sağlar. Kohezif etkisiyle yüzeyel pullanan epidermal hücrelerde yapışmaya neden olarak deride yumuşama sağlar. Aminoasitler katılaşmış deri hücrelerinde yumuşama sağlarken, çinko büzücü etkisiyle porlarda sıkılaşma yapar. Nemlendirici etkisi kuru deriyle ilişkili mesleksel maruziyette çalışılmış olup, aloe vera jel içeren eldivenler deri bütünlü- ğünde düzelme, ince kırışıklarda ve eritemde azalma sağlamaktadır. Anti-akne etkisi de bulunmaktadır.

*Antiseptik (mikrop öldürücü) etkisi: Aloe vera lupeol, salisilik asit, üre nitrojen, sinnamoik asit, fenol ve sülfür olarak 6 antiseptik ajan içerir. Bunlar mantar, bakteri ve virusler üzerinde inhibitör etkide bulunmaktadır.

*Ultraviyole ve gama-ışınına deri maruziyeti üzerine etkileri: Aloe vera jelin radyasyon hasarına karşı deriyi koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir. Tam etkisi bilinmemesine karşın, aloe vera jel uygulamasında, antioksidan protein olan metallotiyonein, deride oluşarak hidroksi radikalleri temizler, süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidazın deride baskılanmasını önler. Deride keratinosit derive IL-10 gibi immunsupresif sitokinlerin salınımını azaltır ve ultraviyoleye bağlı gecikmiş tip hipersensitivite baskılanmasını önler.

Sonuç;

Aloe veranın deri bariyerini düzenleme özelliği ile kuru deri tedavisi için dermokozmetik olarak yaygın kullanım alanı bulmuştur. Aloe veranın hidroksiantrakinon emodin içeriği Merkel hücreli kanser gibi nöroektodermal tümörleri inhibe ederken, asetile manan ve lektinler immunmodülatör etki göstermektedir. Aloe vera Stafilokokus aureus, Helikobakter piylori ve dermatofitler üzerine antibakteriyel ve antifungal etkileri bulunmaktadır. Herpes simpleks ve Varisella zostere karşı virusidal aktivitesi mevcut olup, klinik olarak genital herpes tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Tromboksanın vazokonstrüktör etkisini inhibe ederken, ultraviyole-B’ye karşı fotoimmunsupresyonu da önleyerek sikooksijenazı inhibe ettiğinden dolayı antiinflamatuvar etki gösterebilmektedir. Granülasyon dokusu degradasyonu ve kollajen biyosentezini arttırmaktadır. Melatonin ve askorbik asit içeriği ile antineoplastik etki göstermektedir. Topikal aloe vera uygulaması radyasyon ve staz dermatiti, donuk, yanık, fungal veya bakteriyel infeksiyonlar, herpes infeksiyonu, kaşıntı, ağrı, psoriasis ve kontakt dermatit tedavisinde mevcut olup, son iki uygulama konusunda kör çalışmalar mevcuttur. Topikal aloe veranın fotoyaşlanma üzerine çalışması mevcut olmamasına karşın, deri bakımı formülasyonların çoğunda kullanılabilmektedir. Aloe veranın sağlık açısından riskleri deri döküntüsü ve mutajenitedir. Gebelik ve laktasyonda kullanımı kontrendike olan bu aloe veranın psoriasis ve atopik dermatit gibi hastalıklarda antiinflamatuvar özellikleriyle kullanılabileceği ileri sürülmektedir. Oral kullanımında anti-lipemik ve anti-diyabetik olarak etkili olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Etki mekanizmasının daha iyi anlaşılması açısından farklı klinik dermatolojik endikasyonlarda kullanmak için yeni kontrollü çalışmalara ihtiyacı olduğu aşikârdır.

Dermatoz dergisinden alınmıştır. Aktif Bileşikler ve Özellikleri Aloe vera 77 potansiyel olarak aktif bileşik içerip, bunlar arasında vitamin, enzim, mineral, şeker, lignin, saponin, salisilik asit ve aminoasitler bulunmaktadır.

 

İlgili dergi sayısı; http://www.dermatoz.org/2014/4/dermatoz14054d1.pdf