Anasayfa / Saç Ekimi Sonrası / Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Saç Ekimi Sonrası Yıkama

Ekim yaptıran kişilerin en çok tedirgin olduğu konulardan biri de ilk yıkamadır. Haklı olarak köklerin zarar görebileceği veya yerinden çıkabileceği konusunda tereddüt yaşarlar. O kadar acı ve para harcayan birinin böyle bir tedirginlik yaşaması son derece normaldir ve dikkat edilmelidir. Uygulamalar klinikten kliniğe çok değişmektedir.

Saç ekimi sonrası ilk banyo uygulamaları şu şekillerde olabilmektedir ve hepsi de kendi içinde doğrudur.

İlk banyoyu ertesi gün klinikte yardımcı elemanlar yapabilir, bu şekilde uygulayan klinikler sıklıkla kafaya sargı da yaparlar.

2 gün sonra yine klinikte görevliler yardımı ile yapan klinikler de vardır, 4 gün boyunca dokunulmamasını öneren klinikler de vardır. Yıkamayı daha da geciktiren doktorlar da vardır.

Kişisel görüşüm ilk banyo 48 saat sonra herhangi bir şampuan ile hafif okşama şeklinde yapılmalıdır. Öncesi Bepanthol losyon kullanmak son derece gereksiz ve hatta iltihap riskini artırması sebebiyle yapılmaması gereken bir uygulamadır.Çünkü sürülen Bephantol’ü temizlemek saça zarar verebilir. Temizlenmezse de mikropların çoğalabileceği kapalı bir tabaka oluşturur.

48 saat sonraki banyodan çıkınca doğal olarak kuruması beklenebilir ya da havluyla sürtmeden dokunarak kurulanabilir. Kirliliğin daha çabuk gitmesi için şu şekilde yaklaşılabilir; sonraki yıkamalarda banyoya girildiğinde önce kafa yıkanır, arkasından vücut yıkanır; böylece ilk yıkamada yumuşar hemen arkasından yapılan yıkamada ise bu yumuşayan dokular daha çabuk temizlenir.

Saç Yıkama

Saç ekimi sonrası geç yıkamanın zararı olur mu ?

Aslında geç banyonun hiçbir zararı olmaz. Çünkü kökün yerleştirildiği kanal ya da delik 24 saat sonra kapalı kabul edilir ve yerinden oynatılmadığı sürece dış etkilere kapalıdır. Ekim sırasında oluşan pıhtıların yaptığı tabaka da koruyucu bir tabaka oluşturur. Geç yıkamanın kökü yerinden çıkarma ihtimali olmayacağı için daha faydalıdır denilebilir.

Sonuç olarak ;

Saç ekimi sonrası ilk banyo ekim yaptıran kişi tarafından evde yapılabilir, okşama şeklinde yapılan bu yıkama ekim yapılan saç köklerine zarar vermeyecektir.

Saç ekimi sonrası ilk yıkamayı yapmak için kliniğe çağırıp şehir dışından gelenleri 2-3 gün gereksiz yere meşgul etmek son derece anlamsız bir uygulamadır. Hastanın bu konuda eğitilmesi hem daha pratiktir hem de sonraki banyoları zaten kendi yapacağı için daha iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.