Saç Ekimi Sonrası İltihaplanma

Saç ekim yaptıranın da yapanın da en büyük tereddütü saç ekimi yapılan alanda köklerin mikrop kapması ve buna bağlı olarak ölmesidir. Haklı bir korkudur çünkü hem bütün emekler boşa gider hemde zaten saç sorunu olan kişide köklerin ölmesi tekrar ekimi de sorun haline getirir.

Kafa derisi iyi kanlandığı içim iltihap oluşma riski düşüktür ama yinede bazı şeylere dikkat etmek gerekir.

Saç ekiminde iltihaplanma olursa kökler ölür mü ?

Evet iltikap köklere kadar ilerlerse ölür, bu iltihaplanma geniş alana dağılmış şekilde olursa tüm alandaki kökler ölebilir, sivilce gibi tek bir follikülde ise bu durumda o follikül ölür, sivilce çok sayıdaysa arada güve yeniği görünümü olur.

Ekimi yapılırken gerek alım alanında gerekse ekim alanında binlerce noktadan cilt yaralanır yani binlerce noktada mikrop girebilecek delik oluşur.

Kafa derisinin çok iyi kanlanması sebebiyle buralardan mikrop girip iltihap yapma ve bu iltihabın yayılma ihtimali çok sık bir durum değildir ama olduğunda da felaketle sonuçlanabilir. Bu sebeple ekim işlemi süresince steriliteye maximum dikkat gösterilmeli ve ekim sonrası temizlik yaparken mikrop kapmasına sebep olmalıdır.

sac-ekimi-sonrasi-yanlis-bakim

Üst kısımda saç ekimi yaptırmış ve kafasına nemlendirici sürülmesi tavsiye edilmiş bir birey görmektesiniz. Nemlendirici yaraya hiç bir fayda etmediği gibi yaranın daha kolay mikrop kapmasına sebep olarak, iltihaplanma meydana gelmektedir.

Saç ekimi sonrası mikro kapması nasıl önlenir ?

Önlem için genellikle operasyon sonrası antibiyotik başlanır, antibiotik kısmen korusa da mutlak koruma fonksiyonu yoktur. Daha etkili önlem için işlem sonrası yıkamada mümkün olduğunca mikrop öldürücü etkisi olan zararsız nemlendirici içeren solusyon ve mümkün olduğunca mikrop öldürücü etkisi olan yumuşak özellikte bir şampuan tercih edilmelidri.

Yaygın olarak kadınların ellerinde nemlendirici olarak kullandıkları losyonlar sürülür 10-15 dakika sonra şampuanla yıkanır yada yıkama önerilir. Nemlendirme amacıyla cilt nemlendiricisi değil n-bu amaçla üretilen ve daha iyi nemlendiren ve mikrop öldürücü etkisi olan jeller tercih edilmelidir. Çünkü nemlendiriciler mikropları öldürmediği gibi kanla karışarak mikropların üremesi için ortam hazırlayabilir.

Saç ekimi sonrası kullanılacak üründe şu özellikler olmalıdır;

Ekim alanındaki mikropları öldürmelidir.

Tahriş edici madde içermemelidir.

Kolay sürülebilmelidir

Kaşıntıya sebep olmamalıdır

Uygulandığı alandan su döküldüğünde kolayca temizlenmelidir

Köklere zarar veren madde içermemelidir

Ekim sonrası ilk yıkamalarda kullanılacak şampuan şu özellikleri içermelidir

Kolay köpürmeli yada direk köpük olmalıdır

Ağır kimyasal içerikli değil bebe şampuanı gibi hafif olmalıdır.

Yeterince nemlendirici özellikte olmalıdır

Saç besleyici etki göstermelidir.